ZEMİN İYİLEŞTİRME

Zemin iyileştirme, yapı ve mimari alanında çoğu zaman ihtiyaç duyulan önemli işlemlerden birisidir. Özellikle nüfusun artmasıyla birlikte kentleşme oranının da aynı oranda artması diğer yandan zemin üzerinde de birtakım etkilere ortam hazırlamıştır. Özellikle zemindeki olumsuz etkileri gidermek, ofis ve ev yapılarındaki ihtiyaçları karşılayabilmek için zeminin iyileştirilmesi oldukça önemlidir.

Zeminin iyileştirilmesi özellikle yapıların çökmesine karşı koruyucu bir yöntemdir. Zeminin taşıma gücü yetersiz kaldığında üzerine bir de deprem faktörü eklendiğinde büyük oranda yapılarda ciddi çöküntüler görülür. Bu kötü sonuçların yaşanmaması için zeminin profesyonel düzeyde işin uzmanları tarafından zeminin iyileştirilmesi gereklidir.

Zemin iyileştirme

Yapı inşaatlarında zemin elverişli ve güçlü olmadığında bu zemini tamamen değiştirmek ve daha güçlü hale getirmek mümkün değildir. Bu noktada devreye zemin iyileştirme girer. Zeminin iyileştirilmesi kapsamında zemin güçlendirmek için çeşitli yöntemler uygulanır. Sağlam malzemeler ve etkili yöntemler ile iyileştirilen zemin sayesinde yapıların temeli çok daha güçlü ve sağlam bir forma kavuşur.

Zemin İyileştirme Yöntemleri Nelerdir?

Zemin iyileştirme yöntemleri, zeminin özelliklerine ve yapısına göre zeminin güçlendirilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Zeminin güçlendirilmesi için birçok farklı yöntem kullanılır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise zemin yapısının yanı sıra zemin altından yeraltı sularının geçip geçmemesi, hedeflenen sonuç, gerekli maliyet, çevredeki yapıların özellikleri gibi hususlara bağlı olarak uzmanlar tarafından belirlenir.


Zemin iyileştirme çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Taş Kolon Zemin İyileştirme: Taş kolon yöntemi, zemin iyileştirme sırasında iki aşama ile uygulanır. Uygulamanın ilk aşaması delme aşamasıdır. Bu aşamada uzmanlarımız zemin delgi ekipmanları ya da özel makineler ile belirlenen derinlikte kuyu açarlar. Kuyu açma aşamasından sonra ikinci aşama kolon oluşturma ve zemini güçlendirme aşamasıdır. Bunun için uzmanlarımız açılan kuyunun tabanından yukarı doğru granül yerleştirmesi yaparak kolon oluşturur. Bu noktada granül malzemelerinin sıkı ve doğru bir şekilde yerleştirilmesi son derece önemli ve profesyonellik gerektiren bir işlem olduğundan bu işlemler uzman kadromuz tarafından özel ekipmanlar ile gerçekleştirilir.
  • Derin Karıştırma Yöntemi ile Zemin İyileştirilmesi: Zemin iyileştirme çeşitleri arasında yer alan derin karıştırmak yöntemi, kireç ve çimento karışımı ile yapılır. Firmamız bünyesinde uzmanlarımızın kullanmış olduğu özel karıştırma ekipmanları sayesinde çimento ve kireç karıştırılır. Özel olarak hazırlana karışım, özellikle yumuşak kilden oluşmuş zeminlerin güçlendirilmesinde uygulanır. Tünellerin zeminleri, rıhtım zeminleri ve kazı çukurları derin karıştırma yönteminin en sık kullanıldığı ve başarılı sonuçlar alınan yöntemdir.
  • Jet Grout Zemin İyileştirme: Jet enjeksiyon ya da diğer adıyla Jet Grout yöntemi, zemine küçük boyutlu kuyuların açılmasıyla uygulanan zemin iyileştirme yöntemidir. Uzmanlarımız açılan kuyulara yüksek basınçla çimento karışımı doldurarak bu kuyularda silindir kolonlar oluşturur. Bu kolonlar aynı zamanda zeminin yük taşıma kapasitesini arttıracağından zeminin daha güçlü olmasını sağlar.
  • Donatılı Zemin Yöntemi: Zemin güçlendirme yöntemleri arasında en hızlı ve kolay çözümler sunan aynı zamanda ekonomik olan hizmetlerimizin başında donatılı zemin yöntemi gelir. Donatılı zemin yöntemi kapsamında geo-sentetik malzemeler kullanılır. Kullanmış olduğumuz bu kaliteli malzemeler sayesinde zeminin sıyrılma direnci artar, sürtünme azalır ve çekme dayanıklılığının yüksekliği artar. Kısacası; donatılı zemin yöntemi sayesinde zemin çevrenin olumsuz koşullarına karşı mukavemet kazanır.
  • Zemin Çivisi Uygulaması: Zemin çivileri, özellikle yanlamasına hareket ettiği gözlemlenen zeminlerde sıkça uygulanan bir zemin iyileştirme yöntemidir. Son derece dikkat ve profesyonellik gerektiren zemin çivisi yöntemi istinat duvarlarına uygulanır. Uygulama konusunda son derece profesyonel ve deneyimli olan kadromuz, istinat duvarının kenarlarına belirli yöntemleri kullanarak zemin çivileri yerleştirir. Bu yöntem sayesinde zeminin yanlamasına hareket etmesi önlenirken daha güçlü olması sağlanır.

 

Zemin Güçlendirme İşe Yarar mı?

Zemin iyileştirme yöntemleri, zeminin taşıma kapasitesini arttırarak aynı zamanda zeminin daha sağlam ve güvenli olmasını sağlayan yöntemlerdir. Profesyonellik ve teknik ekipman gerektiren söz konusu yöntemler, uygun koşullarda uzman kişiler tarafından uygulandığında oldukça etkili ve işe yarar yöntemlerdir.

Her bölgede işe yaraması mümkün olan zemin güçlendirme, özellikle zemin kalitesi ve dayanıklılığı ile olmayan deprem alanlarında yapıların çok daha sağlam olmasını sağlar. Bizler Barankaya Zemin İnşaat firması olarak zemin güçlendirme hizmetlerini alanda en profesyonel ve deneyimli olan kadromuz, teknik ekipmanlarımız ve makinelerimiz ile son derece güvenli ve başarı garantili olarak sunmaktayız.

 

Katalog

Kataloğumuzu indirmek için tıklayınız